122575316 sklep@stanislawbm.pl PL / zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Jak wprowadzić swoje dziecko w świat chrześcijańskich wartości?

09.11.2023
#DZIECKO
#KOŚCIÓŁ
#WARTOŚĆ

Pamiętam popołudnia, kiedy babcia siadała w wysłużonym, lecz wciąż wygodnym fotelu, a ja wdrapywałam się na jej kolana z małą, czerwoną Biblią. Babcia czytała krótką, dosłownie kilkuzdaniową opowieść, a ja w tym czasie analizowałam każdy detal obrazka, który towarzyszył danej historii: kolory wielobarwnego płaszcza Józefa Egipskiego, mimikę przerażonego proroka Balaama czy wielkość kosza, w którym św. Paweł uciekał przed prześladowcami. W wyobraźni nadal jestem w stanie odtworzyć głos babci, poczuć atmosferę, która panowała w naszej kuchni podczas wspólnego czytania.  

Rozwój religijny dziecka

Było osobiście, to teraz krótko kilka faktów:

1. początki kształtowania się religijności dziecka przypadają na 2–3 rok życia;

2. dziecko uczy się praktyk religijnych poprzez naśladownictwo;

3. kolejny etap, zwany autorytarno-moralnym, przypada na 7–12 rok życia

4. wiara dziecka opiera się na autorytecie rodziców i opiekunów, którym ufa; 

5. świadome przyjęcie wiary – uznania Jezusa za Pana i Zbawiciela – wiąże się z osobistą decyzją i jest efektem doświadczenia Bożej łaski.

Tak jak wspieramy nasze dzieci w nauce chodzenia i mówienia, tak też wprowadzamy je w świat chrześcijaństwa, wyjaśniając obecne w nim zasady, pojęcia – ucząc nasze dzieci posługiwania się językiem miłości.

Wartość opowieści: sposoby przekazywania wiary w książkach z serii Biblioteczka Stasia

Maleńka, tytułowa bohaterka książki Maleńka i jej Dobry Pasterz, straciła pewność, że Pasterz naprawdę ją kocha. Zaczęła oddalać się od stada aż znalazła się zupełnie sama. Nie wierzyła, że jeszcze kiedykolwiek zobaczy bliskich, że jeszcze kiedyś usłyszy ciepły, łagodny głos ukochanego Pasterza. 

Maleńka i jej Dobry Pasterz to jedna z naszych propozycji skierowana do grona naszych najmłodszych czytelników. Lektura książeczki to doskonała okazja, by porozmawiać z dziećmi na temat bezwarunkowej miłości rodzicielskiej, również tej największej miłości, jaką darzy nas Bóg Ojciec. Historia Maleńkiej pozwala nam także pochylić się nad kwestią zazdrości i rywalizacji w rodzeństwie oraz problemu odejścia i powrotu. W ten sposób mały odbiorca będzie mógł od początku poznawać chrześcijańskie przesłanie nadziei, rozwijając w sobie ufność wobec Ojca Niebieskiego

Aby na opowiadaniu „o miłości” się nie kończyło, warto pokazać naszym pociechom, w jaki sposób „żyć miłością”. Inspiracji możemy szukać w innej pozycji z serii Biblioteczka Stasia – książeczce Miłość, którą widać. Znajdziemy w niej siedem historyjek opartych na uczynkach miłosierdzia. Podczas lektury dzieci poznają bohaterów takich jak one, którzy chodzą do szkoły, lubią grać w piłkę, wolą się bawić niż zbierać porzeczki etc. Wspólnie możemy odkrywać ogrom satysfakcji, jaką daje człowiekowi czynienie dobra.

Dzielmy się wspomnieniami!

Mam nadzieję, Droga Czytelniczko i Drogi Czytelniku, że zdołałam Cię zachęcić do odwiedzenia świata ilustrowanych opowieści. Napisz w komentarzu, jakie są Twoje wspomnienia związane z lekturą dzieciństwa lub doświadczenia wspólnej lektury z dzieckiem. Z przyjemnością poznam Twoją historię. 

Źródła: