Aktualności

26 / 08 / 2020

„Jérôme Lejeune i jego pacjenci z trisomią 21”

Jérôme Lejeune urodził się w Francji w 1926 roku, zmarł w 1994. Był wybitnym genetykiem, pediatrą. W lipcu 1958 roku w czasie badań nad chromosomami dziecka z tzw. mongolizmem, odkrył istnienie dodatkowego chromosomu w 21. parze chromosomów. Był to przełomowy moment. Lejeune miał nadzieję, że jego odkrycie przyczyni się do skuteczniejszej pomocy osobom dotkniętym wadą. Stało się jednak inaczej. Diagnozowanie Zespołu Downa podczas ciąży coraz częściej skutkowało śmiercią nienarodzonych dzieci, z czym nie mógł się pogodzić i nad czym bardzo ubolewał Lejeune. W 1962 roku Jérôme Lejeune za dokonane odkrycie otrzymał nagrodę z rąk amerykańskiego prezydenta Johna Kennedy’ego.

Jérôme przyjaźnił się z Janem Pawłem II, poznali się w Krakowie w czasach, gdy Wojtyła był metropolitą. Lekarz przyjechał do miasta Kraka z wykładami na zaproszenie prof. Wandy Półtawskiej, która przedstawiła mu Instytut Badań nad Rodziną. W późniejszych latach Jan Paweł II mianował Lejeune’a pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia. Po śmierci lekarza papież powiedział o nim, że był wybitnym chrześcijaninem XX wieku, który stał się apostołem ludzkiego życia.

W roku 2007 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jérôme’a Lejeune’a. Jak mówi wicepostulatorka Anne Dugast zebrano świadectwa z całego świata od osób uwrażliwionych na kwestię niepełnosprawności lub poruszonych podejściem lekarza do swoich pacjentów. Modlitwy o beatyfikację odbywają się w wielu zakątkach świata. Po śmierci lekarza głównie dzięki staraniom jego krewnych i współpracowników powstała Fundacja im. Jérôme’a Lejeune’a, która we Francji została uznana za organizację pożytku publicznego. Fundacja ma na celu prowadzić badania i leczenie na wzór profesora Lejeune’a.

Historię życia, podejście do pacjenta, do choroby, o kontynuacji działa Jérôme’a Lejeune’a możemy przeczytać w książce „Jérôme Lejeune i jego pacjenci z trisomią 21”.

Zapisz się na newsletter
sklep@stanislawbm.pl
Projekt i wykonanie TBC Project