122575316 sklep@stanislawbm.pl PL / zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Marzenia Jana Pawła II: Dar Maryi i Mater Ecclesiae – miłosierdzie i modlitwa w sercu Watykanu

11.12.2023
#JAN PAWEŁ II
#KARD. GIOVANNI BATTISTA RE
#TRZEJ ŚWIĘCI PAPIEŻE Z BLISKA

Życie chrześcijanina powinno wyrażać się w dwóch postawach reprezentowanych przez biblijne siostry, Marię i Martę. Gotowość służenia innym znajduje swoje źródło w uważnym słuchaniu słów Mistrza.

Jak te dwie postawy przejawiały się w życiu Jana Pawła II? O tym w dzisiejszym wpisie.

Kontemplacja i działanie

Pewnego razu Jan Paweł II zwrócił się do substytuta Giovanniego Battisty Re, obecnie kardynała, z dwoma pomysłami. Po pierwsze papież chciał, aby na terenie Watykanu powstał klasztor klauzurowy. Szczególnym zadaniem mieszkających tam sióstr byłaby modlitwa w intencji samego papieża oraz całego Kościoła.

Drugim marzeniem Jana Pawła II było zorganizowanie w Watykanie domu dla ubogich, który prowadziłyby Siostry Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Papież miał świadomość, że nasza wiara powinna się przejawiać w postawach Marii i Marty: kontemplacji i akcji.

W poszukiwaniu miejsca

Biskup Giovanni Battista skontaktował się z Rosaliem Castillo Larą, przewodniczącym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Pierwszym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla dwóch nowych instytucji. W każdym przypadku należało wziąć pod uwagę różne czynniki.

Dom dla ubogich przede wszystkim musiał być dostępny, tak aby osoby potrzebujące mogły bez trudu do niego trafić. Ostatecznie uznano, że najbardziej dogodne miejsce znajduje się z boku budynku Świętego Oficjum graniczącego z tyłem Auli Pawła VI. Wybudowano tam kilka sypialni, świetlic oraz dużą kuchnię. Wejście do kompleksu miało się znajdować od strony Piazza del Santo Uffizio. Potrzebna była jeszcze nazwa dla powstałej instytucji. Matka Teresa zaproponowała: Dar Maryi i pomysł został zaakceptowany. Dom przeznaczono dla bezdomnych kobiet, natomiast na mężczyzn codziennie w południe czekał posiłek. Takie rozwiązanie było według Matki Teresy najodpowiedniejsze.

Nie zapomniano również o drugim marzeniu papieża. W Ogrodach Watykańskich znajdowała się niegdyś siedziba Radia Watykańskiego, która została przeniesiona na Piazza Pio, na końcu ulicy Conciliazione. Opustoszały budynek poddano adaptacji, a obok dobudowano kaplicę z chórem. Prace nad powstaniem klasztoru ukończono w 1993 roku. Tym razem pomysłodawcą nazwy był Jan Paweł II, proponując: Mater Ecclesiae (Matka Kościoła).

Kadencja mniszek

Nowy klasztor był gotowy do zamieszkania. Przełożeni Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego opracowali rozwiązanie „kadencyjne”. Mniszki z różnych zakonów klauzurowych miały się zmieniać co pięć lat. Otwarcie klasztoru Mater Ecclesia zbiegło się z jubileuszem 800-lecia urodzin św. Klary. W związku z tym zdecydowano, że to klaryski jako pierwsze podejmą posługę. Autor Trzech świętych papieży z bliska osobiście udał się na spotkanie z matką przełożoną:

„W pierwszą wolną od obowiązków niedzielę pojechałem do Asyżu, aby porozmawiać z przełożoną Protomonasteru św. Klary”.

(G.B. Re, Trzej święci papieża z bliska)

Matka przełożona z radością przyjęła propozycję. Kilka dni później przysłała imienną listę mniszek, które zamieszkają w klasztorze Mater Ecclesiae. Wspólnota miała międzynarodowy charakter zgodnie z życzeniem Jana Pawła II. Mniszki pochodziły z: Bośni, Chorwacji, Filip, Kanady, Nikaragui, Rwandy oraz Włoch. Ich przełożoną została siostra Krystyna Stoppa. Klaryski przybyły do Watykanu 13 maja 1994 roku, w święto Matki Bożej Fatimskiej. Po pięciu latach swoją kadencję rozpoczęły karmelitanki, następnie pasjonistki, po nich wizytki. W klasztornej ciszy siostry z różnych zgromadzeń kontemplują Prawdę o Bogu, modląc się za całą wspólnotę Kościoła.

Świat usłyszał o Mater Ecclesiae ponownie w 2013 roku. Mury klasztorne stały się nowym domem Benedykta XVI. Papież emeryt włączył się w realizowanie zamysłu swojego poprzednika, by urzędujący biskup Rzymu był otoczony nieustanną modlitwą.

Podsumowanie

Marzenia Jana Pawła II nie tylko się spełniły, ale nadal się urzeczywistniają. Dar Maryi i Mater Ecclesiae służą Kościołowi, wpisując się w fundamentalną misję miłości Boga i bliźniego. Kontemplacja i trwanie w Krzewie ożywiają wspólnotę, przynosząc obfite owoce (por. J 15,5). Te dwa miejsca instytucje stanowią przestrzeń miłości i modlitwy w samym sercu Watykanu.

 

Źródła: