Powieść oparta na prawdziwej historii.
Gospodyni na plebani mylnie interpretuje list do księdza Żegockiego, wysłany przez niejaką Nathalie Moreau z Francji. Kobieta jest przekonana, że Nathalie jest nieślubnym dzieckiem proboszcza. W małomiasteczkowej społeczności wybucha skandal. Na drzwiach kościoła pojawia się pewien napis. Ksiądz Jan doznaje silnego wstrząsu, co staje się przyczyną ataku serca.
Następnie akcja przenosi się do wcześniejszych lat życia księdza – najpierw do Francji, a potem na Madagaskar. Poznajemy młodego misjonarza, który musi odnaleźć się w zupełnie mu obcej i początkowo niezrozumiałej kulturze. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Zaza. Dziewczynka urodziła się w społeczności, w której narodziny bliźniąt oznaczają przekleństwo…
Jak potoczy się historia małej Zazy-Nathalie? Gdzie znajdzie swój dom? W jaki sposób po latach losy Nathalie i ks. Żegockiego ponownie się splotą?
Autor, łącząc osobiste doświadczenia z lekkością pióra, szkicuje wierny i porywający obraz kultury Malgaszów oraz przyrody Madagaskaru. Swobodnie wprowadza nas w świat, który jest niewątpliwie egzotyczny dla polskiego czytelnika. Umiejętnie zmienia plany czasowe, wplatając w opowieść niespodziewane zwroty akcji. Ukazuje złożoność ludzkiej natury, wprowadzając na plan postaci, których nie sposób jednoznacznie ocenić.
o. Grzegorz Krzyżostaniak OMI (ur. 1970 w Gostyniu) – oblat Maryi Niepokalanej, wieloletni misjonarz na Madagaskarze, doktor misjologii. Obecnie duszpasterz, rekolekcjonista, spowiednik i kierownik duchowy, a także wykładowca. Autor książek: Tonga soa mompera. Witaj, ojcze misjonarzu, Poznań 2010; Inkulturacja obrzędów przejścia na Madagaskarze, Warszawa 2011; Zakład o kurę, Poznań 2012; Miłość jest wszystkim, Poznań 2014, Dachy Marolambo, Poznań 2014; W domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu. Rozmowy zwyczajne, Poznań 2017.
„Niechciana” to idealna propozycja dla:
- tych, którzy interesują się kulturami pozaeuropejskimi,
- marzą o podróżach w dalekie strony,
- myślą o wyjeździe na misje,
- chcą się zrelaksować podczas lektury wartościowej, a równocześnie „lekko napisanej”,
- cenią sobie książki inspirowane prawdziwymi historiami.