Aktualności

20 / 05 / 2021

„Panie, przebacz im…”

6 czerwca 2000 roku w miejscowości Chiavenna w północnych Włoszech, zamordowana została siostra Maria Laura Mainetti. To brutalne morderstwo dokonane przez trzy nastolatki wstrząsnęły mieszkańcami włoskiej miejscowości. Zakonnica podstępem została zwabiona do parku, gdzie młode dziewczyny, z tzw. dobrych domów, „w imię szatana”, dziewiętnaście razy śmiertelnie dźgnęły siostrę nożem. Historię tę opisywała w książce „Atak Szatana” Aleksandra Zapotoczny w 2013 roku. Wówczas autorka próbowała odpowiedzieć na pytania dotyczące zbrodni. Co kierowało dziewczynami? Dlaczego na swoją ofiarę wybrały właśnie s. Mainetti? Jak reagowała społeczność?

„Ta męczeńska śmierć była ukoronowaniem jej całego życia oddanego wiernie na służbę Bogu” – mówi Francesca Consolini, postulatorka w procesie beatyfikacyjnym. Podkreśla, że paradoksalnie to właśnie zeznania oprawczyń przyczyniły się do otwarcia procesu beatyfikacyjnego. Mówiły, że wstrząsem było dla nich to, że gdy zadawały jej dziewiętnaście morderczych ciosów, to siostra się za nie modliła i szeptała słowa przebaczenia „Panie, przebacz im…”.

Papież Franciszek ogłosił, że dnia 6 czerwca 2021 roku siostra Laura Mainetti zostanie wyniesiona na ołtarze. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w Chiavennie, miejscowości gdzie pracowała i zginęła zakonnica.

Niebawem ukaże się najnowsza publikacja dotycząca siostry Laury Mainetti „Panie, przebacz im…”. Tym razem Aleksandra Zapotoczny  w swojej książce koncentruje się na radości z ogłoszenia przez papieża Franciszka beatyfikacji zakonnicy. Książka zawiera nowe, dotąd nigdzie niepublikowane wywiady: z adwokatem rodziny zamordowanej, z jedną z dziewczyn, która dokonała tej zbrodni, ze specjalistą z zakresu demonologii o. dr hab. Aleksandrem Posackim SJ, który pracował przy procesie beatyfikacyjnym s. Mainetti.

Współsiostry s. Mainetti ze Zgromadzenia Służebnic Krzyża z klasztoru w Chiavennie mówią, że „siostra Laura żyła jak święta, umarła jak męczenniczka”. Postulatorka w jej procesie beatyfikacyjnym – Francesca Consolini, podkreśla, że przesłanie zamordowanej zakonnicy jest bardzo aktualne także dziś.

Ona uczy nas codziennej wierności, zaufania Bogu i poszukiwania Go we wszystkim w głębokim przekonaniu, że zawsze jest obecny w naszym życiu, nawet jeśli czasami Go nie dostrzegamy – mówi Francesca Consolini. Jak dodała, męczennikiem nie zostaje się w jednej chwili, ale to owoc całego życia. Jestem przekonana, że gdyby siostra przeżyła, to ze wszelkich sił próbowałaby nieść pomoc swoim oprawczyniom, by zmieniły swe życie i odnalazły Chrystusa – podkreśla.

Książka „Panie, przebacz im…” już w sprzedaży.

Zapisz się na newsletter
sklep@stanislawbm.pl
Projekt i wykonanie TBC Project