zadzwoń 12 25 75 336 napisz sklep@stanislawbm.pl
Lista wpisów
Lista wpisów
Wyzwania dla współczesnego katolika
27.10.2023
#KATOLIK
#WYZWANIE
#APOSTAZJA

Niedawno trafiłam w Internecie na dość nietypową mapę Polski – Mapę Apostazji. Klikając wybrany punkt, można zobaczyć wskaźniki apostazji w danej parafii oraz opinie osób, które dokonały tam tego aktu. Poniżej mapy znajdują się na statystyki oraz linki do innych stron poświęconych tej tematyce. 

Twierdzenie, że: fraza „Polska katolicka” odchodzi do lamusa, od pewnego czasu jest już truizmem. Jednakże o Kościele, który stanie się  „małą wspólnotą” mówił Joseph Ratzinger już w latach 60.

„Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra – Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku”.

(Joseph Ratzinger, [za:] Aleteia.pl)

Obecnie w niektórych środowiskach chrześcijanie stanowią mniejszość. Wiąże się to z intensyfikującym się poczuciem „osamotnienia w wierze”. Rodzi się zatem pytanie, jak zachować wiarę w dzisiejszym świecie.

Można mnożyć odpowiedzi, jednak sądzę, że tą jedyną Drogą jest Jezus. To, co nadaje sens naszym religijnym praktykom, zachowywaniu wymagającego prawa jest relacja z Nim – ufność, że Jego wolą jest moje szczęście. Jeśli stawia przede mną wyzwania to po to, by udoskonalić moją miłość. 

Inspirująca historia ks. Michela Remery’ego

Ujęła mnie historia Michela Remery’ego – obecnie księdza diecezji Rotterdam, znanego ze swojej działalności ewangelizacyjnej. Zanim wstąpił do seminarium studiował architekturę. W 1995 roku uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży w Manili. Tam brał udział w opracowaniu przemówienia młodych skierowanego do papieża Jana Pawła II, które następnie miał okazję wygłosić. Jak wspomina sprowadzało się ono do słów: „Chcemy żyć z Chrystusem, razem, w Jego Kościele. I to przesłanie wiary chcemy nieść dla innych i wobec innych”. Papież wysłuchał z uwagą przemówienia, a następnie powiedział do młodego Michela: „Jestem pewien, że ty możesz to zrobić. Jest to trudne, ale możliwe, i ty to możesz zrobić!”.

Po kilku latach Michel Remery został księdzem i niemal od razu zaczął pracować z młodzieżą. Działał w znacznie bardziej zsekularyzowanym niż nasze społeczeństwie holenderskim i luksemburskim, jednak to nie przeszkodziło mu w podejmowaniu fantastycznych inicjatyw.

Jego młodzieńcze wątpliwości pozwoliły mu zrozumieć tych, którzy przeżywali trudności w wierze. Owocem jego duszpasterskiej pracy były kolejne książki i inicjatywy ewangelizacyjne. Dziś ks. Remery jest dyrektorem międzynarodowego projektu DeoQuest. Duszpasterz ukazuje nam racjonalność wiary, zachęcając do zgłębiania swojej wiedzy dotyczącej teologii, moralności etc. 

Bóg mieszka obok

Ksiądz Rmery uczy nas również otwartości na dialog, czego przykładem są jego książki, oparte na konwencji Q&A. Warto wiedzieć, że znajdujące się w nich pytania, zostały mu rzeczywiście zadane przez młodych (i nie tylko) z całego świata. 

Czy to źle, że pandy wyginą?

Dlaczego Kościół jest taki bogaty?

Czy chrześcijanin może karać drugiego człowieka?

Na te i podobne pytania znajdziemy odpowiedź w książce ks. Remery’ego Bóg mieszka obok. Pojawiają się w niej pytania, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w każdym przypadku należałoby wziąć pod uwagę rozmaite okoliczności (kwestia polowania w Europie vs. w tradycyjnych społecznościach). Jednakże autor daje nam narzędzia, których będziemy mogli użyć w sytuacji mierzenia się z danym problem. W swojej książce odnosi się do założeń społecznego nauczania Kościoła, wskazując konkretne odniesienia do źródeł (KKK, YOUCAT etc.). 

A wracając do pytania... Jak zachować wiarę we współczesnym świecie? 

Po pierwsze: żyć w bliskiej relacji z Jezusem. W tym względzie nic nie zmieniło się od czasów apostolskich. Chrześcijaństwo jest bowiem religią miłości, polegającą na osobowej relacji człowieka z Bogiem

Świat będzie nam zadawał coraz więcej pytań, dlatego musimy, być stale gotowi do „uzasadnienia nadziei, która w nas jest” (1 P 3,15). Gotowość osiągniemy na drodze formacji, porządkowania swojej wiedzy religijnej i pogłębiania rozumienia argumentów przemawiających za racjonalnością wiary. Ponadto powinniśmy się otworzyć na te pytania, to znaczy nie bać się dialogu z Innym. Mając dobrą formację i silną wiarę zakorzenioną w relacji, nie musimy się obawiać, że w dyskusjach zatracimy swoją tożsamość. 

Dziś to tyle ode mnie. Natomiast chętnie poznam Twoje doświadczenia związane z „byciem wierzącym dzisiaj”. Podziel się w komentarzu. Możesz też napisać, jakie pytanie Ty zadałabyś/zadałbyś ks. Remery’emu. 


Źródła:

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki