zadzwoń 12 25 75 336 napisz sklep@stanislawbm.pl
Lista wpisów
Lista wpisów
Czy znasz papieża Franciszka? 11. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową
11.03.2024
#PAPIEŻ FRANCISZEK
#CIEKAWOSTKI
#WATYKAN

W tym wpisie poświęconym papieżowi Franciszkowi, z okazji 11. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową, przyjrzymy się życiorysowi i niektórym ciekawostkom związanym z tym niezwykłym przywódcą Kościoła katolickiego.

  • Z jakiego środowiska pochodzi?
  • Co jest dla niego ważne?
  • Czym różni się od swoich poprzedników?

Zapraszamy do lektury!

Papież Franciszek – życiorys

Papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. W wieku niespełna dwudziestu dwóch lat wstąpił do zakonu jezuitów. Po złożeniu ślubów zakonnych (1973 r.) pełnił funkcję, m.in. mistrza nowicjatu, wykładowcy na wydziale teologicznym, w kolegium San Miguel, a następnie prowincjała jezuitów.

Sakrę biskupią przyjął w 1992 roku, a sześć lat później został arcybiskupem metropolitą Buenos Aires i równocześnie prymasem Argentyny.  Do grona kardynałów dołączył w 2001 roku, a w latach 2005–11 sprawował funkcję przewodniczącego Argentyńskiej Konferencji Biskupiej.

Został wybrany na papieża 13 marca 2013, a pontyfikat rozpoczął sześć dni później, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca.

Papież Franciszek – ciekawostki

Papież Franciszek zaskakuje nas od dnia swojego wyboru. Skraca dystans z wiernymi w sposób, do którego nie przywykliśmy w kontaktach z hierarchami. Poznaj garść zaskakujących ciekawostek dotyczących papieża Franciszka:

Czy papież Franciszek lubi piłkę nożną?

Już jako dziecko Jorge chodził z rodzicami na mecze. Kibicował San Lorenzo de Almagro.

Kim papież Franciszek jest z wykształcenia?

„Z pierwszego zawodu” jest technikiem chemikiem. Z powodów finansowych kształcił się technikum w systemie wieczorowym. Podejmował wówczas różne prace, m.in. w laboratorium chemicznym.

Co studiował papież?

Po wstąpieniu do zakonu jezuitów Jorge uzupełniał swoje wykształcenie humanistyczne. Studiował m.in. literaturę i psychologię.

Jakie brzmi jego zawołanie biskupie?

„Miserando atque eligendo” (Spojrzał z miłosierdziem i wybrał).

Co łączyło metropolitę Bergoglia z obrządkiem wschodnim?

W 1998 roku papież Jan Paweł II mianował abpa Bergoglia ordynariuszem dla chrześcijan obrządków wschodnich w Argentynie.

W jaki sposób bp Bergoglio zatroszczył się o ubogich?

Przykładowo udając się do Watykanu na konsystorz, na którym miał być kreowany kardynałem, poprosił swoich rodaków, aby nie przylatywali do Włoch. Poddał im myśl, by zaoszczędzone pieniądze oddali potrzebującym.

Czy wybór kard. Bergoglia na papieża był zaskoczeniem?

Bergoglio był jednym z faworytów podczas konklawe w 2005 roku. Po latach okazało się, w ostatnim głosowaniu zajął drugie miejsce, za kard. Ratzingerem. Po abdykacji Benedykta XVI kard. Bergoglio był wymieniany w gronie papabili. 

Którym z kolei papieżem jest Franciszek?

Papież Franciszek jest 266. papieżem w historii Kościoła katolickiego.

Od kiedy papież Franciszek ma problemy zdrowotne?

Jorge Mario Bergoglio od młodości nie cieszył się dobrym zdrowiem. Wskutek poważnego zapalenia wycięto mu fragment prawego płuca.

Czy papież Franciszek abdykuje?

W grudniu 2022 roku papież Franciszek poinformował, że po wyborze w 2013 roku podpisał list rezygnacyjny. Dokument ma być wykorzystany, w przypadku gdy choroba uniemożliwi papieżowi wykonywanie obowiązków.

Rekordowe jedynki…

Franciszek jest: pierwszym papieżem z Argentyny i zarazem pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym papieżem-jezuitą.

Papież Franciszek i jego przesłanie

Papież Franciszek zarówno w swoim nauczaniu, jak i działaniu podkreśla potrzebę zatroszczenia się o los potrzebujących. Proponuje koncepcję Kościoła ubogiego, który jest, jak „szpital polowy” – słucha i opatruje rany współczesnego człowieka.

Przekaz papieża Franciszka nierzadko zdumiewa prostotą. Inspiruje do konkretnych gestów wobec sióstr i braci, które z jednej strony są dla nas osiągalne, z drugiej stanowią rzeczywistą odpowiedź na wezwanie Ewangelii.

„Prośmy Pana o delikatność, która pozwala nam widzieć ubogich ze zrozumieniem i bezinteresowną miłością”.

(365 dni z papieżem Franciszkiem, s. 640)

Jako chrześcijanie nie powinniśmy się ograniczać do aktywizmu, polegającego ograniczającego się do materialnej pomocy potrzebującym. Naszym prymarnym zadaniem jest kształtowanie w sobie tożsamości dziecka Bożego. Tak ukształtowani, będziemy prowadzeni przez Bożego Ducha do niesienia mądrej, „kompleksowej” pomocy drugiemu człowiekowi.

„Nauczmy się odpoczywać w czułości ramion Ojca, pośród naszego ofiarnego i twórczego zaangażowania. Idźmy naprzód, dajmy z siebie wszystko, ale pozwólmy, aby to On uczynił nasze wysiłki tak owocnymi, jak Jemu się podoba”.

(Tamże, s. 599)

Pierwsza prośba papieża Franciszka

Papież Franciszek już podczas swojego pierwszego spotkania z wiernymi, prosi nas o modlitewną pamięć. Modlitwa za Piotra jest wyrazem naszego poczucia przynależności do wspólnoty Kościoła.

 

Panie, Dobry Pasterzu,
Chcę Ci w tej modlitwie powierzyć
naszego papieża Franciszka.
Spraw, żeby był nieustannie otwarty
na działanie Twego Ducha
i dawaj mu wszystko,
czego potrzebuje do mądrego prowadzenia Kościoła.
Umacniaj go, wspieraj w rozpoznawaniu znaków czasu,
pomagaj w jednoczeniu wierzących
i spraw, żebyśmy wszyscy dzięki jego posłudze
coraz bardziej zbliżali się do Ciebie.

(źródło: https://misyjne.pl/modlitwy/modlitwa-za-papieza-franciszka/)

 

Podsumowanie

Papież Franciszek nieustannie nas zaskakuje swoją postawą, ciepłem i prostotą. Jego historia skłania do refleksji nad naszym własnym życiem: kim jest dla mnie bliźni, szczególnie ten potrzebujący, który materialnie nie może mi nic dać?Niech ta rocznica będzie okazją nie tylko do intelektualnej refleksji, lecz również modlitwy za naszego pasterza oraz całą wspólnotę Kościoła.

 

Źródła:

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki