122575316 sklep@stanislawbm.pl PL / zł
Kategorie
PL / zł
Lista wpisów
Lista wpisów

Wszystkich Świętych – kiedyś i dziś

29.10.2024
#WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
#1 LISTOPADA
#MODLITWA ZA ZMARŁYCH
#WYPOMINKI

Już w starożytności Kościół obchodził święto męczenników, które początkowo celebrowano 13 maja, upamiętniając konsekrację kościoła Matki Bożej Męczenników dokonaną przez papieża Bonifacego IV w 610 roku. Jednak z czasem okazało się, że majowa data nie była dogodna – mieszkańcy Rzymu nie mogli wyżywić tłumów pielgrzymów w okresie przednówku. W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł to święto na 1 listopada, rozszerzając jego znaczenie – odtąd wspominano nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych. Wiek później papież Grzegorz IV skierował prośbę do cesarza Ludwika Pobożnego, aby wprowadził obowiązkowe obchody święta w całym cesarstwie.  Od 935 roku decyzją Jana XI dzień Wszystkich Świętych stał się stałym elementem kalendarza liturgicznego.

Znaczenie uroczystości Wszystkich Świętych

Listopadowe święto kojarzy się wielu osobom z nostalgią, refleksją nad przemijaniem, smutkiem, co odzwierciedlają odwiedziny cmentarzy, znicze oraz chryzantemy. Tymczasem liturgia słowa tego dnia niesie zupełnie inne przesłanie – zaprasza nas do radości i nadziei. Pierwsze czytanie z Apokalipsy św. Jana przedstawia wizję zbawionych, stojących przed tronem Boga i Baranka, odzianych w białe szaty, co symbolizuje tryumf zbawionych, wejście do chwały Boga. Psalm 24 to hymn na cześć Stwórcy, który chrześcijanie interpretują w kluczu chrystologicznym. Odnosi się on do zwycięstwa Jezusa na krzyżu oraz zapowiada Jego drugie przyjście i nasze ostateczne wyzwolenie

Drugie czytanie, z Listu św. Jana, przypomina o naszej tożsamości dzieci Bożych. Świętość nie polega tylko na rygorystycznym przestrzeganiu zasad, ale na żywej relacji z Bogiem. Ewangelia z uroczystości Wszystkich Świętych przedstawia Błogosławieństwa – radykalne przesłanie Jezusa, który odwraca ziemski porządek, ukazując, że prawdziwe szczęście pochodzi z życia z przyjaźni z Bogiem. Więź z Nim pozwala nam przetrwać pomimo cierpienia.  

Tradycje związane z uroczystością Wszystkich Świętych

Dzień 1 listopada to także czas pielęgnowania bogatych tradycji. Zwyczaj zapalania zniczy na grobach wywodzi się z dawnych obrzędów dziadów, które miały na celu ukojenie dusz zmarłych. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa ogień na grobach zyskał nowe, symboliczne znaczenie – stał się metaforą światła Bożego, obecności Boga i naszej wiary w życie wieczne.

W średniowieczu istniał w zakonach zwyczaj zwany zwitek zmarłych. Spisywano imiona zmarłych na zwitkach pergaminu, po czym jeden braci (rotuligier) wędrował od klasztoru do klasztoru, prosząc o modlitwę oraz dopisując osoby z odwiedzanych wspólnot. W Polsce do dziś praktykuje się tzw. wypominki – modlitwę wstawienniczą za zmarłych, odmawianą w listopadzie oraz przed wybranymi mszami niedzielnymi w ciągu całego roku.

Problemy z nazwą

W okresie PRL-u władze dążyły do usunięcia wszelkich form pobożności z przestrzeni publicznej. Podjęły próbę usunięcia uroczystości Wszystkich Świętych. Opór społeczeństwa spowodował, że zdecydowano o nadaniu temu świętu świeckiego charakteru. W związku z tym wprowadzono nowe nazwy: Wszystkich Zmarłych lub Święto Zmarłych.

Podsumowanie

Stając nad grobem Twojego krewnego, przyjaciela, za którym tęsknisz, przypomnij sobie swój kwietniowy entuzjazm – gdy śpiewałeś na cześć Jezusa Zmartwychwstałego. To jest prawda – wierzymy w Boga Żyjącego. Zaufaj Mu.

Źródła: